Šesto Međunarodno Bijenale grafike svečano je otvorena 30. avgusta u Kulturnom centru Čačak u prisustvu velikog broja umetnika i poštovalaca grafičke umetnosti, a tom prilikom uručene su i nagarde Bijenala. Pored prisutnih predstavnika Kulturnog centra i članova Gradske uprave Čačka, veliko zadovoljstvo je bilo ugostiti i članove Ambasade Brazila u Beogradu. Ataše za kulturu Ambasade Brazila upriličio je svečanost otvaranja. Ove godine žiri međunarodnog karaktera bio je u sastavu: dr Nikola Šuica, redovni profesor na FLU u Beogradu, Miroslav Karić, kustos Muzeja savremene umetnosti iz Beograda i Oliver Pilić, grafičar iz Slovenije.
Žiri je dodelio Gran Pri Bijenala Jeleni Petrović Luković. Nagrade za inovativnost i tehničku izuzetnost dobili su: Jolanta Rudzka Habisiak iz Poljske, Maria Luisa Estrada Sanchez iz Meksika i Olesya Dzhurayeva iz Ukrajine; nagrade za minijaturu i ekslibris dobili su Ivana Kalina Mitrović, Anna Trojanovska i Jakub Zdejszy iz Poljske. Pored tih nagrada, žiri se odlučio i za Specijalne pohvale Bijenala koje su dobili Anja Arambašić, Dragana Kuprešanin, Ildikó Biró iz Mađarske, Katarina Rakić, Lidija Antanasijević, Marija Sibinović, Mina Rakidžić, Nikola Radosavljević, Veronika Marszelewska iz Poljske i SVS – Žiga Artnak iz Slovenije. Na kraju, žiri je dodelio i dve Studentske nagrade, nagrade koje imaju za cilj da prepoznaju i podstaknu talenat mladih autora i napore u svojim stremljenjima ka profesionalnom životu umetnika, i to: Emiliji Jančić i Martini Enrico iz Italije.
Od mnoštva pristiglih prijava, nagrađena i pohvaljena dela na ovogodišnjem Bijenalu pokazuju svu nijansiranost u današnjem grafičkom izrazu od još uvek zastupljenih metoda rada, baziranih na klasičnim tehnikama i alatima, do kontinuiranih preispitivanja konvencija i granica medija, njegovih proširivanja mišljenjem kroz različite likovne discipline i estetske okvire – Miroslav Karić, član žirija.
Ove godine na konkurs Bijenala odazvalo se preko 350 umetnika širom sveta, od toga 110 domaćih, a posle nekoliko faza žiriranja na Bijenalu se pojavilo 250 autora.
Ove godine preko 250 učesnika pokazalo je u predstavljenim radovima širok spektar postignuća u pristupima, strategijama, poetikama u oblasti grafike, obuhvatajući od vrlo suptilnih likovnih rešenja na papiru, do smelih upotreba netipičnih grafičkih materijala i inovirajućih tehnika – Miroslav Karić, član žirija.
Na ovogodišnjem Bijenalu, pored tradicionalne takmičarske, glavne selekcije manifestacije, velike grafike i minijature, publika može videti nekoliko veoma kvalitetnih i zanimljivih segmenata.
Izložba Nine Kreis u salonu Kulturnog centra kao dobitnik Gran pri Bijenala 2022. uz podršku brazilskog Ministarstva spoljnih poslova i Ambasade Brazila u Beogradu. Velika čast i zadovoljstvo organizatora predstavlja činjenica da je autorka učestvovala u postavci izložbe i bila prisutna na otvaranju.
U Klubu Kulturnog centra postavljena je izložba FOKUS-SLOVENIA, zemlja gost Bijenala sa postavkom moderne slovenačke grafike autora: Marka Šajna, Davida Kuclera, Natalije Juhart Brglez, Monike Plemen, Brane Širce, Mitje Staneka, grupe SVS (Žige Artnaka, Matic Flajsa, Urbana Cerjaka), Mladena Stropnika, Leona Zuodara i Neže Jurmana. Pomenuta izložba je postavljena u saradnji sa MGLC iz Ljubljane i uz podršku slovenačkog Ministarstva spoljnih poslova i Ambasade Slovenije u Beogradu, dok je selektor ovog segmenta Božidar Zrinski, kustos iz MGLC Centra.
U Narodnom muzeju postavljena je izložba grafika grupe Lajbah. Deset grafika nastalih osamdesetih godina prošlog veka, koje nam dolaze iz MGLC centra iz Ljubljane, donose upravo atmosferu koja je karakteristična za Neue Slowenische Kunst (NSK). Zahvalnost za relizaciju ovog segmenta dugujemo MGLC centru iz Ljubljane i kustosu Božidaru Zrinskom.
U istom prostoru 12. septembra 2024. u 18h održaće se promocija knjige foto-monografije 40 godina večnosti Teodora Lorenčiča. Ova foto-monografija prikazuje probijanje grupe LAIBACH kroz gvozdene zavese i dekonstrukcijiu zapadnog konzumerizma. Ona predstavlja roudmuvi (roadmovie) priču o istorijskoj Occupied Europe Toure 1983, ilustrovanu do sada neobjavljenim fotografijama iz Austrije, Mađarske, Istočne i Zapadne Nemačke, Poljske, Holandije, Engleske, koje je nakon skoro 40 godina obelodanio autor i učesnik turneje Teodor Lorenčić. Njegovo dokumentarno svedočanstvo i fotografije, koje se više čitaju nego gledaju, jasno pokazuju smeo umetnički koncept nastao iz dehumanizovanog sveta, čiji je LAIBACH nezaustavljivi kritičar. Publika će moći da, pored grafika Lajbaha, učestvuje u razgovoru sa autorom knjige i da kupi primera iste. Razgovor vodi prof. dr Miloš Đorđević iz Beograd.
Do kraja Bijenala, 11. septembra u atrijumu Kulturnog centra očekuje nas radionica grafike u kooprodukciji Grafičke mreže iz Novog Sada i Martijaršije iz Beograda u popodnevnim časovima od 17 č sa panel – diskusijom u 20 č.
Ovogodišnje Bijenale relizovano je po planu u svim segmentima, poseta na otvaranju je prevazišla naša očekivanja, kao i pozitivne kritike kolega i publike. Sve to nam daje elan i motivaciju za naredno Bijenale, kao i druge aktivnosti u okviru naših delatnosti vezanih za grafiku – izjavio je organizator Bijenala i direktor manifestacije Dragan Dobrosavljevic.
Na kraju treba istaći veliku podršku Gradske uprave na čelu sa gradonačelnikom, kao i ambasade Republike Slovenije i Brazila i sponzore: kompanije Atrijum iz Čačka i Extera iz Beograda, AD marketing iz Čačka, bez čije pomoći ovaj događaj ne bi bio to što jeste.