20. Maja 2024.god. sa početkom u 18č u Narodnom muzeju u Čačku održano je predavanje

“SRPSKA GRAFIKA U BITOLjU” 30 GODINA SRPSKE GRAFIKE NA TRIEJNALU GRAFIKE U BITOLjU OD 1994-2021.

Predavanje je posvećeno nastupu Srpskih umetnika-grafičara na Trijenalu grafike u Bitolju od 1991 do 2021. god. Sa preko 70 autora koji su do sada uzeli učešće na ovoj prestižnoj međunarodnoj manifestaciji i nekoliko stotina grafičkih listova, nastup naših autora zavređuje svaku pažnju. Organizator Trijenala je za ovu priliku spremio i digitalni katalog pobrojavši sve autore kao i njihova dela. Vladimir Veličković, Bogdan Kršić, Miloš Đorević, Božidar Plaznić, Dragan Coha , Nevenka Stojisavljević, Zoran Todorović, Gabrijela Bulatović, Nenad Zeljić, Branimir i Rodoljub Karanović, Velizar Krstić, Bojan Otašević, Aleksandr Leka Mladenović… samo su neka od imena koja su učestovovala u ovoj manifestaciji. Promocija ovog kataloga i predavanje su prirodni nastavak saradnje Bijenala u Čačku i Trijenala u Bitolju. Nastavak saradnje i realizacija još jednog zajedničkog međunarodnog projekta.

Izbor radova koji su večeras zastupljeni u ovom katalogu, predstavljaju presek srpske grafičke produkcije. Autori svih generacija, veliki pregaoci na ličnom i profesionalnom planu. U ovom izboru svi autori predstavljaju važne figure na srpskoj sceni, neki su poznatiji od drugih, ali svi oni čine jedan celovit mozaik, celinu likovne scene srbije.

Pored ovog predavanja publika je mogl da prisustvuje i promociji romana „Kad se prašina slegne“ Makedonske književnice Jasmina Atanasova, ovaj roman je proglašen za roman godine Fondacije Takec

Ovaj riman „Kad se prašina slegne“ kroz stilske i narativne postupke i umetničke principe prati zrelo, ozbiljno, promišljeno delo, koje se kreće kroz svetsku književnu genezu vrlo specifičnog autorskog i originalnog principa, ne samo u korelaciji sa savremenoj književnosti već i u specifično izgrađenom sopstvenom stilu. Kroz svakog poglavlja, ali i kroz ukupnu kompozicionu strukturu, ona preoblikuje i sintetizira književno-stilski univerzum, kroz svojevrsni postmodernistički postupak izuzetno aktuelan na današnjoj svetskoj književnoj sceni…

Govornici na predavanju i promociji romana bili su: Delfina Rajić – Direktorka Muzeja u Čačku, Vlado Goreski – Umet. Direktor Trijenala Bitolj, Jasmina Atanasova autorka romana, i domaćin Dragan Dobrosavljević – Umet. Direktor Bijenala iz Čačka

Ova dva segmenta predstavljaju konkretizaciju međunarodne saradnje između grafičkog Trijenala iz Bitolja i Čačanskog Grafičkog Bijenala.